خانه - اخبار - دوره جمع خوانی کتاب؛ سه روز، سی کتاب
سه روز سی کتاب
سه روز سی کتاب

دوره جمع خوانی کتاب؛ سه روز، سی کتاب

به گزارش شبکه معالم، گروه آموزشی فلسفه و کلام اسلامی مرکز تخصصی آخوند خراسانی (ره) با اهداف ذیل اقدام به طراحی و برگزاری دوره­ ی جمع­خوانی کتاب با عنوان «سه روز؛ سی کتاب» کرده است و علاقه مندان می بایست در بازه زمانی یازدهم تا پانزدهم اردیبهشت ۹۶ جهت ثبت نام با شماره تلفن «32230017» از ساعت ۸ تا ۱۴ هر روز تماس حاصل نمایند.
«آشنایی عمومی با مباحث فلسفی ـ کلامی»، «حداقل نمره درس­های منطق، فلسفه و کلام: ۱۸ (گواهی از محل تحصیل)» و «حداقل معدل کل نمرات آخرین سال تحصیلی: ۱۷ (گواهی از محل تحصیل)» از شرایط پذیرش در این دوره جمع خوانی کتاب است.

روش اجرای این طرح بدین شرح است:

أ) برگزاری دو جلسه­ ی کارگاهی جهت آموزش روش صحیح مطالعه و شیوه­ ی گزارش ­دهی در بعدازظهر روز سه­ شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶٫

ب) گروه­ بندی شرکت­ کنندگان (سی نفر) بر اساس قرعه­ کشی در پنج گروه مطالعه. هر گروه مطالعه از شش نفر تشکیل می­ شود.

ج) واگذاری کتاب ـ گروه ­ها (پنج کتاب فلسفی ـ پنج کتاب کلامی) به گروه­ های مطالعه به قید قرعه.  

د) هر گروه مطالعه صبح­ها دو کتاب (یک کتاب فلسفی و یک کتاب کلامی) مطالعه می­ کند.

هـ) هر گروه مطالعه ابتدا فصل­ های هر کتاب را میان اعضای خود تقسیم می­کند. وظیفه هر فرد این است که اساس ادعای اصلی نویسنده و مهم­ترین شواهد و دلایل او بر ادعا را در فصل واگذارشده به او استخراج کند. هر عضو برای خواندن هر صفحه یک دقیقه وقت در اختیار دارد. پس از پایان مطالعه­ ی گروه، افراد به ترتیب فصل­ های واگذارشده به آنها ادعای اصلی نویسنده در فصل را توضیح داده، مهم­ترین شواهد او را ارائه می­ دهد. گزارش­گر به ازای هر سه صفحه یک دقیقه وقت در اختیار دارد.

و ) هر گروه پس از اتمام مطالعه و گزارش تمام افراد، در یک صفحه­ ی A4 ادعای اصلی نویسنده­ ی کتاب را جمع ­بندی کرده، مهم­ترین شواهد وی را صورت ­بندی و مکتوب می­ کنند.

ز) در نوبت عصر، نماینده­ ی هر گروه با حضور تمام اعضا، دو کتاب واگذارشده به گروه خود را بر پایه­ ی گزارش مکتوب گروه، به دیگر گروه­ ها ارائه داده، به پرسش ­های آنها پاسخ می­ دهد. هر گروه به ازای هر ده صفحه کتاب، یک دقیقه زمان برای ارائه و پاسخ به پرسش ­های دیگر گروه­ ها در اختیار دارد.

ح) استادان حاضر در جلسات گزارش کتاب و گروه­ های مستمع، گزارش هر گروه را ارزیابی و به آن امتیاز می­ دهند. سهم اساتید ۶۰% و سهم سایر گروه­ ها ۴۰% از امتیاز نهایی خواهد بود.

ط) در نیم­روز پایانی (شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۶) هر یک از گروه ­ها گزارش مکتوب خود از هر کتاب را با استفاده از تجربه­ ی گزارش شفاهی، ویرایش کرده، نسخه­ ی نهایی را به اساتید تحویل می­دهد.

ی) گروه برتر برپایه­ ی امتیاز گزارش شفاهی (۵۰%) و گزارش نهایی مکتوب (۵۰%) شناسایی می­ شود. به گروه برتر همراه با لوح تقدیر مبلغ ۲۱ میلیون ریال اهدا خواهد شد.

گفتنی است، از هر نفر مبلغ پنجاه هزار تومان در هنگام ثبت نام نهایی دریافت می­شود، و در پایان دوره بازگردانده می­شود. به کسانی که علی­رغم ثبت نام، به هر دلیل از شرکت در دوره صرف­نظر کرده، عملاً یک فرصت را از دیگران سلب می ­کنند، مبلغ ودیعه جهت جبران بخشی از خسارت عودت نمی­شود. همچنین تنها ۳۰ نفر از برادران ممتاز آشنا با مباحث فلسفی – کلامی پذیرش خواهند شد و هدف از برگزاری این دوره عبارتست از:

* آموزش نظری و عملی روش صحیح مطالعه

* مهارت ­آموزی مطالعه­ی متمرکز

* مهارت­ آموزی گزارش­ نویسی علمی

* آشنایی با پژوهشگران و آثار برتر معاصر در حوزه­ ی مباحث فلسفی ـ کلامی

* مطالعه ی برخی از مهم­ترین آثار فلسفی ـ کلامی اسلامی

* آشنایی با عرصه­ های جدید پژوهشی در حوزه­ ی مباحث فلسفی ـ کلامی

* تقویت روحیه­ی مشارکت جمعی برای نیل به اهداف مشترک

* تمرین شیوه­ های مؤثر در مشارکت جمعی

* شناسایی استعدادهای برتر در حوزه­ ی مباحث فلسفی ـ کلامی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : *