خانه - اخبار - کتاب «درایه الحدیث کاربردی» اثر جدید استاد ربانی بیرجندی منتشر شد

کتاب «درایه الحدیث کاربردی» اثر جدید استاد ربانی بیرجندی منتشر شد

به گزارش شبکه معالم، اثر جدید حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن ربانی بیرجندی، مدیر گروه فقه و مبانی اجتهاد و استاد سطوح عالی حوزه علمیه مشهد با عنوان «درایه الحدیث کاربردی» از سوی انتشارات حوزه علمیه خراسان منتشر شد.

در بخشی از این کتاب آمده است:

علم درایه الحدیث از شاخه های برجسته علم حدیث است که باعث شکوفایی حدیث می شود. حدیث میراث ارزشمندی است که از رسول خدا(ص) و ائمه اطهار باقی مانده و اثر جاودانه ثقل اصغر حساب می گردد. علم درایه الحدیث خود جلوه دیگری در دنیای حدیث داشت، که به ترتیب و مرتبه بندی حدیث پرداخت و برای حدیث مراحل و مراتب گوناگونی را یادآور شد، و هر یک را درجای خود قرار داد.

بر این اساس نوشته حاضر در موضوع درایه الحدیث است که به بررسی انواع حدیث، قرائن باعث اعتبار حدیث، انواع حدیث مشترک، انواع حدیث ضعیف پرداخته است و چرا که این مباحث در سایر کتاب های علم درایه الحدیث کمتر یافت می شود.

کتاب «درایه الحدیث کاربردی» در دو جلد ۲۸۰ و ۳۳۶ صفحه ای منتشر شده و در جلد نخست به مباحث «آشنایی با علم درای»، حدیث قدسی»، «اقسام خبر»، «خبر واحد»، «بررسی کتاب ظریف بن ناصح»، «حجیت کتب اربعه و معتبره»، «حدیث حسن»، «روایت ضعیف»، «ضعیف در نزد قدماء» و «زمان پیدایش انواع چهارگانه خبر» پرداخته است. در جلد دوم نیز مباحث «مسند»، «مرسلات ابن ابی عمیر»، «محرّف»، «حجیت خبر منجبر به شهرت»، «روایت مشترک»، «مقبوله»، «روایت معلل»، «مضمره»، «حدیث مضطرب»، «تقدیم کتاب من لا یحضره الفقیه بر تهذیب الاحکام در صورت وجود اضطراب»، «جرحل و تعدیل»، «الفاظ جرح» و «نکات گوناگون» تبیین شده است.

کتاب «درایه الحدیث کاربردی» با شمارگان ۵۰۰ نسخه و با قیمت ۱۲۴ هزارتومان (مجموعه دو جلد» در فروشگاه انتشارات حوزه علمیه خراسان واقع در نشانی مشهد، خیابان امام خمینی، حدفاصل امام خمینی ۳۲ و ۳۴ عرضه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید