آخرین خبرها
خانه - اخبار - کار تاریخی و فراگیری آموزش در سنت برای تعامل فلسفه تحلیلی و اسلامی ضروری است

کار تاریخی و فراگیری آموزش در سنت برای تعامل فلسفه تحلیلی و اسلامی ضروری است

شبکه معالم- عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه تربیت مدرس گفت: کار تاریخی درست و فراگیری آموزش های لازم در سنت دو کار ضروری است که فرد با این دو می تواند کار معنی داری در داد و ستد فلسفه تحلیلی و اسلامی انجام دهد.

به گزارش شبکه معالم- داوود حسینی در گفتگو با معالم، در خصوص تاثیرات دو فلسفه تحلیلی و اسلامی بر یکدیگر بیان کرد: فلسفه ها در حوزه های مختلف به لحاظ تاریخی با یکدیگر داد و ستد داشته اند اما یک راه برای ایجاد یک داد و ستد معنی دار میان فلسفه تحلیلی و فلسفه اسلامی شبیه کارهایی است که در فلسفه تحلیلی ناظر به سنت های دیگر فلسفی هم پیش از این انجام شده است.

عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: به این شکل که در جریان فلسفه تحلیلی مخصوصا ۲۰ سال اخیر ما یک جریانی داریم که تلاششان بر این است که از ایده ها و نظریه هایی که در سنت های فلسفی در تاریخ وجود داشته برای حل مسائل جدید استفاده کنند.

وی افزود: این کار در مورد جاهای مختلف انجام شده است و یک جای بارز آن مانند «دوباره مطرح شدن ایده هایی از ارسطو در فلسفه تحلیلی است» و حتی تا جاهای دورتر هم پیش رفته است، جاهایی که خلاف فلسفه تحلیلی فرض می شده مثل «ایده الیسم هیگلی» و حتی سنت های خیلی دورتر مثل «بودیسم» هم تلاش هایی انجام شده است.

دکتر حسینی گفت: با این روش هم  آن سنت ها در سنت حضرت علی (ع) بازسازی می شود و هم برای حل مسائلی که در فلسفه تحلیلی درگیر آن هستند استفاده شود.

وی اظهار داشت: این امکان وجود دارد که نمونه های تعامل میان فلسفه تحلیلی و فلسفه اسلامی در جاهای دیگر انجام شده باشد ولی این امر نیازمند فردی است که در فلسفه روز تحلیلی متبحر باشد و از طرفی آموزش های لازم در سنت دیده باشد و بتواند از آن ایده ها استفاده کند.

وی لازمه دیگر آن را انجام کار تاریخی درست روی سنت دانست و گفت: کار تاریخی درست و فراگیری آموزش های لازم در سنت دو کار ضروری است که فرد با این دو می تواند کار معنی داری در داد و ستد فلسفه تحلیلی و اسلامی انجام دهد.

عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه تربیت مدرس بیان کرد: ما برای اینکه بتوانیم از ایده های یک سنت برای حل مسائل فلسفی جاری استفاده کنیم باید آن ایده ها را در تاریخ خود به درستی شناخته باشیم و این یک نقیصه ای است در سنت فلسفه اسلامی است که ما داریم.

وی افزود: علت اینکه ما جریان شناسی ها و تاریخ فلسفه خوبی نداریم وجود برخی کاستی ها است.

وی ادامه داد: قبل از تعامل فلسفه تحلیلی و تاریخی باید جریان شناسی ها اتفاق افتاده باشد، یعنی ما بدانیم هر کس چه کاری انجام می داده که بتوانیم از آن ایده بگیریم.

حسینی اظهار داشت: برای ایده گرفتن انجام کار تاریخی، تاریخی نه به معنای گروه تاریخ بلکه به معنای کار تاریخ فلسفه ضروری است.

وی با بیان اینکه ورود به فلسفه تحلیل نیازمند دانش منطق است؛ گفت: منظور از دانش منطق کتابهایی که در فارسی وجود دارد مانند منطق گذاره ها و مهمولات و .. نیست.

عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه تربیت مدرس افزود: منظور از دانش منطق، دانستن منطق و بحث های فلسفی حواشی منطق است.

وی ادامه داد: آن چه که به عنوان منطق در ۴۰ سال اخیر وارد کشور ما به عنوان منطق جدید شده است، گوشه بسیار باریکی از آن اتفاق واقعی است که در سنت تحلیلی داریم.

حسینی گفت: اگر کسی می خواهد وارد سنت تحلیلی شود و سنت تحلیلی را فرا گیرد اول باید منطق را با بحث های فلسفی و حواشی منطق را فرا گیرد.

وی با بیان اینکه کتابهای نسبتا خوبی در زمینه فراگیری منطق تالیف شده است؛ گفت: متاسفانه این کتابها فارسی نیست و بیشتر به زبان انگلیسی است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : *