آخرین خبرها

باید به جایگاه علوم اسلامی از سوی جامعه ی علمی کشور نگاه جدی شود

شبکه معالم ـ رییس دانشگاه باقرالعلوم (ع) اظهار داشت: ضرورت نگاه جدی تر به جایگاه علوم اسلامی از سوی جامعه ی علمی کشور امروز بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد

به گزارش شبکه معالم، حجت الاسلام والمسلمین مریجی، در مراسم تجلیل از اساتید اداره کل آموزش دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، با ابراز نگرانی از ظهور مادیگرایی در قرن حاضر گفت: از قرن بیستم به بعد اینطور شده که رابطه ی علم و تکنولوژی که مطرح شده است ارزش زیادی برای علوم انسانی قائل نمی شوند و تنها برای علومی ارزش قائلند که منتج به نتایج مادی و مشهود شود. که این بسیار عامیانه است.این درحالیست که در جوامع پیشرفته ی غربی هم به این نتیجه رسیده اند که در میان دانشگاه های صنعتی یک دانشکده ی علوم انسانی تاسیس می نمایند.

معاون آموزشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه ی علمیه قم در ادامه افزود: طبق فرموده ی مقام معظم رهبری اگر بخواهیم نهضت نرم افزاری داشته باشیم و تولید علم داشته باشیم حرکت باید از پایه باشد و از فلسفه ی علم باید شروع کنیم و فلسفه ی شیمی و فیزیک و ریاضی داشته باشیم که این کار را غرب نیز انجام داده است و در دانشگاه صنعتی دانشکده ی علوم انسانی نیز ایجاد کرده اند و بین تکنیک و تکنولوژی و باورها ارتباط ایجاد شده است. امروزه به این مطلب رسیده اند که رابطه ی علم و تکنولوژی متقابل است و هردو به یکدیگر کمک می کنند خود غرب هم متوجه شده است که ابزار دارای ارزش هایی هستند که باید علوم انسانی تامین کند.

حجت الاسلام مریجی در بخش دیگری از سخنان خود پیشرفت های علمی و ارتباط آن با مباحث اعتقادی اشاره کرد و گفت: ما در صنایع هوایی و موشکی مان ارزش های انسانی و معرفتی و دینی را هم لحاظ می کنیم. و اینکه سپاه تحریم می شود صرفا برای مسایل نظامی نیست بلکه بخاطر این است که مبنای عمل ما مرتبط با همان مبانی نظری و دینی ماست و اگر بخواهیم جامعه ی علمی کشور را مورد آسیب شناسی قرار دهیم می بینیم در نگاه جامعه ی علمی ما علوم انسانی جایگاه بایسته را ندارد و عدم ارتباط تکنیک و تکنولوژی و باورها در این جامعه ی علمی به چشم می خورد.

رییس دانشگاه باقرالعلوم قم در خصوص ضرورت پرداختن به مباحث علوم انسانی گفت: در مسیر پیشرفت علوم انسانی امروز با مشکلات و موانعی مواجه شده ایم که نگران کننده است فضای علم و جامعه شناسی علم در جامعه ی ما قدری نگران کننده است.

 وی با اشاره به حدیثی از امیر مومنان گفت: یکی از آسیب های جدی که امیر مومنان به آن اشاره کرده اند و امروزه نیز در تمامی جوامع شاهد آن هستیم مساله ی غفلت از خودشناسی و غفلت از شناخت است که شاهدیم یکی از کارهای فضای مجازی انجام می دهد ایجاد غفلت در انسان است و این است  که انسان را از خودش و در نهایت خدای خودش غافل می کند و وقتی انسان خودش را فراموش کند همه چیز متصور است و ممکن است هراتفاقی بیفتد.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت تشکیل جامعه ی ارزش محور گفت: در فرهنگ دینی ما اشاره به کل انسانها شده است و نه فقط یک جمع محدود در حالیکه شکل گیری جامعه با خودخواهی در تناقض است و اگر جامعه شکل نگیرد انسان به سعادت نخواهد رسید و بدون زندگی جمعی انسان به سعادت رهنمون نمی شود و این غفلت و خودخواهی انسان ها به متلاشی شدن اجتماع منجر می شود. و نقش معلم این است که این فضا را ایجاد کند که افراد در مسیر خودشناسی موفق شوند.

دیدگاهتان را بنویسید