مقاله «ارتباط بی بی سی فارسی با فرقه ضاله بهائيت» نقد و بررسی شد

شبکه معالم

مقاله «ارتباط بی بی سی فارسی با فرقه ضاله بهائيت» نقد و بررسی شد

شبکه معالم ـ بیست و هشتمین جلسه حلقه هنر و رسانه دینی وابسته به گروه آموزشی ادب و هنر اسلامی مرکز آموزشی شیخ بهایی با موضوع نقدوبررسی مقاله «ارتباط بی بی سی فارسی با فرقه ضاله بهائيت» نوشته حجت الاسلام مصطفی سلیمی زارع برگزار شد.

 

به گزارش شبکه معالم، حجت الاسلام سعید نوروزی، دبیر حلقه در ابتدای جلسه با اشاره به نهم دی ماه (روز بصیرت)، روشنگری و بصیرت افزایی را وظیفه اصلی طلاب دانسته و همه ی اعضای حلقه را به اهتمام هرچه بیشتر نسبت به این مقوله سفارش کرد.
در ادامه حجت الاسلام سلیمی، نویسنده و پژوهشگر حوزه رسانه دینی با انتقاد از عدم توجه کافی محققین و کارشناسان، نسبت به جایگاه بهائيت در رسانه های جمعی روز، بنگاه خبرپراکنی بی بی سی و شبکه من و تو را از بارزترین نمونه های رسانه های مرموز بهائي مسلک معرفی کرد.
سلیمی ارتباط شبکه بی بی سی و بهائيان را در سه حوزه «نیروی انسانی»، «بودجه» و «منابع مالی» و همچنین تولید برنامه ها و مستندات معرفی کرده و سیاست اصلی این شبکه را تفرقه در میان آحاد مسلمین دانست.
وی با پخش مستند کوتاهی پیرامون پشت پرده شبکه بی بی سی، خطر نفوذ و رخنه انگلیسی را هشدار داد.
سپس هرکدام از اعضای حلقه به بیان نکات مثبت مقاله ایشان و انتقادات وارده پرداختند.
از مهمترین نکات مثبت بیان شده می توان به اهمیت و ضرورت قابل توجه موضوع مورد پژوهش، سیر منطقی مقاله و غنای مفهومی آن اشاره كرد.
از طرفی منتقدین، حشو و تکرار زائد، مشوش بودن برخی از بندها، و عدم ذکر دقیق منابع و استنادات را جزو نقاط ضعف مقاله مذکور اعلام کردند.
حجت الاسلام کرمی، عضو حلقه هنرورسانه، بر خلاف ادعای مقاله، تاسیس فرفه بهائيت را بی ارتباط با بریتانیا دانسته و بیان داشت: بعد از تاسیس این فرقه انحرافی، بعدها انگلستان تصمیم به حمایت و پشتیبانی از آن را گرفت.
علی پژمان، کارشناس حوزه رسانه در تایید سخنان وی، ارتباط بهائيت و انگلیس را مقارن با زمان بالیوزی و حضور او در رادیو بی بی سی دانست.
در پایان حجت الاسلام سلیمی نگارنده مقاله با پذیرش برخی از انتقادات وارده، پیشنهادات اعضای حلقه را استماع کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

سوال امنیتی : *