علامه طباطبایی بیش از ۴۵ نوآوری‌ فلسفی داشته است

شبکه معالم

علامه طباطبایی بیش از ۴۵ نوآوری‌ فلسفی داشته است

شبکه معالم ـ عضو هیئت علمی مرکز تخصصی آخوند خراسانی در همایش «نوآوری‌های فلسفی ـ کلامی علاّمه طباطبایی» به تبیین چند نمونه از نوآوری های فلسفی مرحوم علامه پرداخت.

به گزارش خبرنگار شبکه معالم، حجت الاسلام و المسلمین علی رضایی تهرانی، عضو هیئت علمی مرکز تخصصی آخوند خراسانی در همایش «نوآوری‌های فلسفی ـ کلامی علاّمه طباطبایی» که در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، به تبیین موضوع همایش پرداخت و با ذکر مقدماتی از جمله اینکه نوآوری‌های علامه منحصر در مباحث فلسفی نبوده است، گفت: ایشان نوآوری‌های متعددی در اصول فقه و در تفسیر دارند.

عضو هیئت علمی مرکز تخصصی آخوند خراسانی در ادامه به بیان فهرستی از نوآوری‌های فلسفی علامه طباطبایی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در این فهرست بیش از چهل و پنج مسئله مورد اشاره واقع شده، اما دو نمونه از مهم‌ترین ابتکارات فلسفی علامه طباطبایی «تقسیم وجود به حقیقی و اعتباری» و «تقریر خاصّ علامه از برهان صدیقین» است.

به گفته وی مبحث «تقسیم وجود به حقیقی و اعتباری» می‌تواند باب جدیدی در فلسفه اسلامی بگشاید و مبحث «تقریر خاصّ علامه از برهان صدیقین» نیز می‌تواند جایگاه الهیات به معنای اخص را در کتب فلسفی از بدایات این کتب به نهایات تغییر داده و مسئله اثبات واجب‌ تعالی را نخستین موضوع فلسفی قرار دهد.

 

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

سوال امنیتی : *