دفتر تبليغات اسلامي نهادي حوزوي انقلابي، تبليغي و علمي است كه با ايفاي نقش واسط فعال ميان حوزه‌هاي علميه با نيازهاي ديني مردم و نظام اسلامي به تبيين و گسترش باور، بينش و ارزش‌هاي اسلامي و انقلابي و تعميق و توسعه دانش و معرفت اسلامي مي پردازد.

اين دفتر براي تحقق اين مهم، خود را متعهد به: محور قرار دادن معارف قرآن و مكتب اهل بيت(ع)، دفاع از حريم تشيع در عرصه گفت‌وگوي اديان و مذاهب، مرزباني فكري فرهنگي از آرمان‌هاي امام خميني(ره)، ولايت فقيه و نظام اسلامي، پاسداشت ميراث گران‌سنگِ حوزه، نوانديشي و نوآوري، تضارب افكار و‌آينده‌نگري دانسته و ساماندهي و اجراي فعاليت هاي زير را ضروري مي داند:

- حضور و مشاركت در مراجع سياست‌گذاري و برنامه ريزي تبليغي و علمي كشور به منظور تأمين نيازهاي فكري-ديني مديريت كلان نظام.

-شناخت مداوم مخاطبان و بازيابي نيازها و معضلات فرهنگ ديني نظام و اقشار جامعه براي هدف‌مندي و كارآمدسازي تبليغات اسلامي و پژوهش‌هاي ديني.

-ارائه آموزش‌هاي مورد نياز براي تربيت فضلاء در عرصه تبليغات اسلامي و فعاليت‌هاي پژوهشي ديني.

-جذب، ساماندهي و اعزام روحانيان مورد نياز داخل و خارج كشور به نهادها و مراكز ذيربط و تأمين محتواهاي تبليغي براي آنان.

-نظريه‌پردازي و انديشه‌سازي در عرصه علوم و معارف اسلامي به منظور تأمين نيازهاي فكري ديني جهان معاصر.

- تلاش و همكاري در توليد و عرضه منشورات مكتوب، محصولات ديداري و شنيداري، نرم‌افزارها و پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني در حوزه فرهنگ و معارف اسلامي با بهره‌وري از ذخائر علمي فرهنگي حوزه‌هاي علميه.

-حمايت و ارائه تسهيلات زيرساختي و مالي در موارد لزوم براي فعاليت‌هاي تبليغي، آموزشي و پژوهشي در حوزه فرهنگ ديني.

به ياري خداوند متعال و با استعانت از عنايات حضرت ولي عصر(عج) دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، به عنوان نماد روشنفكري حوزه در افق چشم‌انداز بيست ساله كشور، اصلي‌ترين تأمين كننده نيازهاي معرفتي و انساني (نرم‌افزاري) عرصه فرهنگ جهت توسعه و تعميق دين‌مداري خواهد بود.

دفتر در چشم انداز فوق ويژگي هاي زير را خواهد داشت:

- همگرا و تحول‌آفرين در حوزه‌هاي علميه، نظريه پرداز و الگوساز براي نظام اسلامي و هدايتگر و پاسخ‌گويِ اقشار و گروه‌هاي اجتماعي در گستره مسائل ملي و فراملي؛

- فعال، جريان‌ساز و مصونيت بخش در برابر چالش‌هاي فرهنگي؛

- توانمند و پيشرو در شناخت عيني و علت شناسانه نيازهاي مخاطبان؛

- پيش‌گام در عرضه فرآورده‌ها و خدمات نوآمد، بهنگام و اثربخش؛

- برخوردار از سازماني پويا، دانش محور، ولايت‌مدار، ارزش‌گرا و قانون‌مند؛

- متكي بر منابع انساني متعهد، دانشور، خلاق، آينده‌نگر، سازمان‌پذير و انقلابي.