تجلیل رهبر انقلاب از دایرة‌المعارف «المعجم فی فقه لغة القرآن و سرّ بلاغته» همزمان با نکوداشت آیت‌الله واعظ زاده در مشهد

شبکه معالم

تجلیل رهبر انقلاب از دایرة‌المعارف «المعجم فی فقه لغة القرآن و سرّ بلاغته» همزمان با نکوداشت آیت‌الله واعظ زاده در مشهد

شبکه معالم- این کتاب، کتاب با ارزش و مفیدی است که همانند آن را نداریم. حتی اهل سنت -مخصوصاً مصریها که کارهای زیادی در این زمینه دارند- مانند این را ندارند. چند دوره از آن را برای کتابخانه‌های مهم مثل کتابخانه الازهر بفرستید.»

به گزارش ستاد خبری همایش ملی «قرآن پژوه روشن بین»، به مناسبت ایام سالگرد درگذشت آیت‌الله محمد واعظ زاده‌ی خراسانی و همچنین هم‌زمان با برگزاری همایش نکوداشت ایشان در مشهد توسط دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، متن تقدیر و تجلیل رهبر انقلاب از دایرةالمعارف «المعجم فی فقه لغة القرآن و سرّ بلاغته» که تحت اشراف مرحوم آیت‌الله شیخ محمد واعظ زاده خراسانی (استاد و پژوهشگر برجسته معاصر، نخستین دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذذاهب و مؤسس دانشگاه مذاهب اسلامی) تهیه شده است، منتشر می‌گردد.

متن تجلیل رهبر انقلاب درباره‌ی این اثر ارزشمند به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درباره‌ی کتاب

"المعجم فی فقه لغة القرآن و سِرّ بلاغته"

با اشراف: استاد محمد واعظ‌زاده خراسانی

«این کتاب، کتاب بسیار خوبی است. در مراجعاتی که داشته‌ام، آن را از همه‌ی آنچه در این موضوع دیده‌ام بهتر یافتم. این فقط یک کتاب لغت نیست؛ یک موسوعه و دائرةالمعارف قرآنی است. بلکه در آن اقوال و آراء بسیار -آن هم به تفصیل- نقل شده  و در آخر هر بحث هم، تحلیل‌هایی افزوده شده است. اسم معجم برای این کتاب، کوچک است.

این کتاب، کتاب با ارزش و مفیدی است که همانند آن را نداریم. حتی اهل سنت -مخصوصاً مصریها که کارهای زیادی در این زمینه دارند- مانند این را ندارند. چند دوره از آن را برای کتابخانه‌های مهم مثل کتابخانه الازهر بفرستید.»

 

مختصری در معرفی «المعجم فی فقه لغة القرآن و سرّ بلاغته»

«المعجم فی فقه لغة القرآن و سرّ بلاغته» کتابی ۳۳ جلدی درباره لغات قرآن کریم، حاصل تلاش چندین ساله‌ی مرحوم آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی و جمعی از همکاران ایشان است که به زبان عربی نگاشته شده است.

تدوین کتابهایی در زمینه توضیح لغات قرآن مجید یکی از این تلاشهای مسلمانان در تاریخ اسلام است و سابقه‌ی آن به قرن اول هجری میرسد و جدیدترین و جامع‌ترین کتاب‌ها در زمینه‌ی شرح لغات قرآن کریم، کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سرّ بلاغته» است.

مؤلف در این کتاب لغات قرآن را به ترتیب حروف الفبا چینش کرده و شرح هر لغت را در چهار بخش ارائه میدهد. ابتدا توضیحی کوتاه پیرامون ساختار لغت و تعداد کاربرد آن در سوره‌های مختلف قرآن گزارش میکند. سپس معنای واژه در منابع لغوی – به ترتیب تاریخ تألیف- ارزیابی میشود. بعداز آن نظرات مفسران گوناگون –از صدر اسلام تا زمان معاصر- درباره آن واژه آورده میشود و سپس از وجه ادبی به تحلیل واژه و ریشه‌شناسی آن و تبیین معنای حقیقی و مجازی آن میپردازد و در بخش آخر که مهم‌ترین بخش است کاربردهای قرآنی آن واژه براساس تدبر و تحلیل اطلاعات توسط نویسنده به خواننده ارائه میشود.

بدین سان پژوهنده قرآنی پس از اطلاعات لغوی، تفسیری و ادبی که به دست می‌آورد اولاً از مراجعه به سایر کتابهای لغت بی‌نیاز میشود و ثانیاً با بهره‌وری از تحلیل مؤلفان در کتاب، میتواند معنایی دقیق از واژه کسب کند و در راه تدبر قرآنی از آن بهره ببرد.

در واقع این کتاب فراتر از یک کتاب لغت و به نوعی مجموعه‌ای از معارف قرآنی است لذا به همین سبب عنوان « الموسوعة القرآنیّة الکبرى» به پیشنهاد حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان این کتاب افزوده شده است. این کتاب در ۳۳ جلد توسط بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی و تحت اشراف آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی چاپ شده است.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

سوال امنیتی : *