اصول فقه یا اصول عام اجتهاد

شبکه معالم

اصول فقه یا اصول عام اجتهاد

شبکه معالم ـ عضو هیئت علمی مرکز تخصصی آخوند خراسانی اظهار داشت: برای پاسخ به این پرسش بایستی دو محور «تجزیه پرسش» و «پاسخ های محتمل و شاخص های بحث» مورد توجه قرار گیرد.

صوت جلسه

به گزارش شبکه معالم، حجت السلام و المسلمین مجتبی الهی خراسانی، مدرس سطوح عالی حوزه علمیه مشهد و عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم در نخستین نشست از کارگاه یک روزه فلسفه علم اصول به تبیین پرسش «آیا اصول فقه یا اصول عام اجتهاد» پرداخت و گفت: امروزه با توجه به مطرح شدن به مباحث روش شناختی پرسش «آیا اصول فقه یا اصول عام اجتهاد» صریح تر از روزگاران پیشین مطرح می شود.

وی در خصوص شأن نزول این پرسش بیان کرد: گاهی برخی از پرسش ها تابع یک دغدغه پژوهشی است و آن پرسش در فقه حول آن دغدغه طرح می شود. برخی از پرسش ها نیز علل فرهنگی و اجتماعی دارند و همچنین گاهی افرادی که در مسیر تحصیل علوم اسلامی ورود پیدا می کنند جستجو می کنند که آن علوم، چه علوم، معارف و مقدماتی دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم اذعان داشت: اگر بخواهیم از نگاه آموزشی به این پرسش نگاه کنیم باید برسی کنیم کهبرای رسیدن به اجتهاد فقهی آیا باید آن علوم را فرا گرفت یا برای آموختن سایر علوم اسلامی! از این رو است که دانشیان اصول فقه نسبت به مشخص شدن این مرزها دغدغه مند هستند.

وی سپس گفت: برای پاسخ به این پرسش بایستی دو محور «تجزیه پرسش» و «پاسخ های محتمل و شاخص های بحث» مورد توجه قرار گیرد.

 

 

 

 

 

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

سوال امنیتی : *